kobieca strona budownictwa…

Technologie

Okno na świat

Pani Inżynier jako ekspert i doradca rodziny w kwestiach szeroko pojętego procesu budowlanego musi przygotować się na padające zewsząd pytania o właściwy dobór materiałów budowlanych, sposób wykończenia wnętrz oraz najnowsze technologie. Niestety członkom rodziny jest bardzo ciężko przetłumaczyć, że tak właściwie, mimo iż pracujecie w branży budowlanej nie znacie się tak szczegółowo na najnowszych trendach w systemach wykończeniowych, bo od paru lat siedzicie w projektach konstrukcji stalowych albo na budowach hydrotechnicznych. Aby więc rodzinie nie było przykro 🙂 warto w miejscu wymijającej odpowiedzi zainteresować się trochę tym tematem, na pewno wiedza ta przyda się każdej Pani Inżynier, a i akcje u członków rodziny, jak i szacunek wzrośnie 🙂

Jednym z często zadawanych pytań jest pytanie o właściwy dobór okna. Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w produkcji stolarki okiennej i aby nie zwariować w tym świecie, warto zwrócić uwagę na takie parametry okna jak: współczynnik przenikania ciepła U, który zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nie powinien przekraczać wartości 1,7-1,8 W/m2*K (w zależności od strefy klimatycznej). Warto jednak zainwestować w okna o niższym współczynniku, nawet poniżej 1,0 w/m2*K, gdyż dzięki temu unikniemy większych strat cieplnych. Obecnie na rynku produkowane są okna „kosmiczne”, których parametry U zbliżają się coraz bardziej do parametrów ściany murowej i zapewniają nam tym samym doskonałą izolacyjność. Nie dajmy się jednak zwariować, nasz dom też musi oddychać, a do tego potrzebuje odpowiedniej infiltracji powietrza, więc jeśli wyposażymy się w szczelne okno warto zainteresować się systemem nawiewników. Kolejnym ważnym parametrem dla okna jest izolacyjność akustyczna. Istnieją okna, które wyciszają hałas padających kropel. Cecha ta przydatna jest w szczególności w wypadku okien połaciowych. Okucia! Nie warto oszczędzać na okuciach. Tak na prawdę to one decydują o tym czy nasze okno jest szczelne, czy nie wypaczy się z czasem i czy nie straci swoich parametrów izolacyjnych.

Dobór wielkości oraz wygląd zewnętrzny okna jest rzeczą bardzo indywidualną i w dużej mierze zależy od zasobności portfela naszego inwestora. Jak w każdej materii cena jest tutaj wprost proporcjonalna do jakości i na prawdę nie warto moi Mili oszczędzać na oknach. Kiedy już wybierzemy nasze idealne pod każdym względem okno, musimy zwrócić uwagę na sposób jego osadzenia w ścianie, bardzo ważne jest zachowanie ciągłości izolacji, tak aby uniknąć jakichkolwiek niedoizolowanych przestrzeni, nie wystarczy tylko pianka PU! Nawet najlepszej klasy okno, ale źle osadzone, może stać się początkiem naszych problemów 🙁 (Prawidłowy montaż okien)

Osobiście jestem fanką okien drewnianych wieloszybowych z wyokrąglonymi krawędziami, zestawem uszczelek i okuciem obwiedniowym. Chociaż… najbardziej marzą mi się całe przegrody szklane tzw. ściany szklane :)… ale o tym następnym razem!

4 thoughts on “Okno na świat
 • Hej Marta! O oknach to możemy sobie pogadać 😀 Odnośnie współczynnika U (Uw, czy Ug to jest najważniejsze), to zależy często wg jakiej normy jest liczony (są dwie i większość firm podaje wg tej korzystniejszej). Wtedy warto pytać, wg której podają parametr. Oprócz tego współczynnika ważne jest też, ile energii słonecznej przenika do środka. Mówiąc potocznie – często jest tak, że im cieplejsze okno, tym ciemniej jest w mieszkaniu. Trudno też uzyskać wysoki współczynnik (Uw=0,6 lub 0,7) dla zespolenia jednokomorowego.
  Co do okien – ja polecam alu, nie trzeba tak dbać jak o drewniane, które wymagają kosztownej konserwacji co ok. 5 lat. Oczywiście, na odpowiednim profilu (np Aluprof MB86, chociaż MB70 też daje radę) wypełnione aerożelem. Ważne jest, aby dopytać jakie okucia mamy w cenie. Np. dla okien, gdzie ciężar skrzydła przekracza 100kg najlepsze jest Roto T600. Ono jest na espanioletach, ukryte. Zaprojektowane do dużych obciążeń. Pisałam tu o alu.
  Montaż – temat rzeka. Pianka PU 🙂 Na samą piankę niczego nie zamontujesz – potrzebujesz kotew bądź dybli (ale o tym pewnie wiesz). Przy oknach o dużych gabarytach najistotniejsze jest dobre ułożenie na podkładkach podszybowych. Tu nawet milimetry odchyleń mogą spowodować, że w wyniku naprężeń szyba pęknie „sama”.
  O oknach mogę dyskutować godzinami i specjalizuję w ALU 😀
  Liczę na dyskusję i czekam na kolejny wpis 😉

 • odchudzanie pisze:

  wpis super, wiec wielkie dzieki za jej zamieszczenie. Musze wiecej na ten temat poczytac, mam nadzieje, ze bede mogl to zrobic wlasnie tu. Czekam na kolejne wpisy i zycze milej nad nimi pracy.

 • Cezariusz pisze:

  Niezwykle zajmujący artykuł. Zaprezentowane zagadnienie od dawna mnie interesowało i cieszy mnie, że wreszcie odnalazłem wyczerpującą odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *