kobieca strona budownictwa…

Konstrukcje

Marzenia o konstrukcji Pana Eiffela…

Wakacje, które powoli dobiegają już końca (dla szczęśliwców potrwają jeszcze parę chwil :)) obfitowały w wiele zaskakujących momentów. W prawdzie nie wybrałam się na Bali, ani na Malediwy, aby zwiedzić tamtejsze bajkowe kurorty, o których kiedyś wspomniałam, jednak udało mi się spełnić jedno z marzeń o podróży do Paryża 🙂 Zaraz po przyjeździe musiałam oczywiście zobaczć się z pewną „Panią” o której wiele czytałam i którą znałam jedynie ze zdjęć i pocztówek. Owa „Pani” uwiodła mnie już pierwszego wieczoru migoczącym blaskiem świateł i rozkochała w sobie od pierwszego wejrzenia.
Dla niektórych szkaradna, dla niektórych bajkowa, dla mnie na pewno wyjątkowa! Kiedy na drugi dzień po przyjeździe do Paryża udałam się na Champ de Mars i po krótkim spacerze stanęłam pod wieżą Eiffela nie mogłam uwierzyć, że oto ta Żelazna Dama stoji tutaj ponad 100 lat i mało tego, trzyma się całkiem nieźle. Konstrukcja zaprojektowana przez Gustawa Eiffela na paryską Wystawę Światową w 1889 roku robi ogromne wrażenie nawet dzisiaj, a może tym bardziej, biorąc pod uwagę, że czasy w których była projektowana nie szczególnie dysponowały komputerowymi programami obliczeniowymi 🙂 Ta misterna ażurowa konstrukcja kratowa składa się z ponad 18 tysięcy części oraz około 2,5 mln nitów, a jej masa całkowita wraz z betonowymi filarami wynosi około 10 tysięcy ton!

Konstrukcja podparta jest na czterech nogach o boku 25m oraz zajmuje powierzchnię kwadratu o boku 125m. Jej wysokość zmieniała się z biegiem lat od 312 do 324m, jednak przez pierwsze 41 lat swojego istnienia zajmowała niekwestionowane piersze miejsce w rankingu najwyższych budowli świata, by w roku 1930 ustąpić tego miejsca nowojorskiemu budynkowi 40 Wall Street. Wieża budowana była przez 2 lata 2 miesiące i 5 dni a koszt jej budowy wyniósł 7,5mln franków, co odpowiada dzisiejszym 65mln polskich złotych. Cena ta zwróciła się jednak dość szybko, bo wieża posiada 3 tarasy widokowe dostępne dla zwiedzających na wysokości 57, 115 i 275m.

Początkowo wieżę planowano rozebrać! Jednak sprytny pan Konstruktor nie mógł przecież pozwolić, aby jego ukochane dziecko skończyło w tak bezsensowny sposób i zaplanował na szczycie wieży laboratorium meteorologiczne i aerodynamiczne. Czy możecie sobie wyobrazić Paryż bez wieży Eiffela? A może dla Was jest to pomyłka architektoniczna rodem z koszmaru? Czekam na Wasze opinie, każdą zaakceptuję, chociaż osobiście będę sie zachwycać 🙂

4 thoughts on “Marzenia o konstrukcji Pana Eiffela…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *