kobieca strona budownictwa…

Zarządzanie

FIDIC…

Myślę, że wiele Pań Inżynier doskonale zna ten skrót i niejednokrotnie słyszały o warunkach kontraktowych FIDIC. Nie mniej jednak uważam ten temat za warty poruszenia, gdyż w dalszym ciągu duża grupa Inżynierów Budownictwa nigdy nie miała styczności z żadną częścią FIDIC-a, a warto mieć pojęcie o istnieniu i dorobku organizacji, której początki sięgają 1913 (Międzynarodowa Federacja (Niezależnych) Inżynierów Konsultantów). Obecnie FIDIC jako międzynarodowa organizacja skupia swoich członków w ponad 60 krajach, wspierając rozwój zawodu Inżyniera i normując standardy jego pracy. Jednym z ważniejszych wydawnictw FIDIC są w/w warunki kontraktowe FIDIC, które mogą być, a nawet powinny być wykorzystywane przy zawieraniu wszelkich umów o roboty budowlane oraz specyficzne usługi inżynierskie. FIDIC określa precyzyjnie jako strony kontraktu Zamawiającego i Wykonawcę, którzy do zgodnej współpracy oraz kontaktu ze sobą powołują Inżyniera Kontraktu. Osoba Inżyniera (może i w przyszłości Pani Inżynier :)) musi być bezstronna, bez względu na charakter zatrudnienia oraz obiektywnie oceniać i kontrolować przebieg procesu budowlany.
Stowarzyszenie Inżynierów, Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR), które działa w świetle zasad FIDIC i nakłada na swoich członków bardzo wysokie wymagania etyczne, organizuje ciekawe szkolenia m.in z zakresu obowiązków Inżyniera Kontraktu. Aby stać się członkiem SIDiR należy złożyć wniosek o członkostwo oraz spełnić określone w statucie wymagania (patrz -> link powyżej). Wracające jednak do osoby Inżyniera Kontraktu, jest on zobowiązany do kontroli zakresu i jakości robót, zarządzania budżetem kontraktu, prowadzenia oraz wydawania dokumentacji kontraktowej, zarządzania ryzykiem oraz rozstrzygania roszczeń. Trafiając do dużej firmy bądź koncernu budowlanego Pani Inżynier na pewno spotka się z dużymi kontraktami budowlanymi, do których dana firma startowała w przetargach. Również tutaj ważne są warunki i postanowienia FIDIC, gdyż warunki kontraktowe FIDIC określają procedury postępowania nie tylko w fazie realizacji kontraktu, ale również w fazie jego przygotowania. Przetargi, postępowania o udzielenie zamówienia o roboty budowlane, o których postaram się opowiedzieć Wam w najbliższym czasie, rządzą się swoimi prawami i wymagają szczegółowego zagłębienia się w przepisy, zwłaszcza dla zamówień publicznych- Prawo Zamówień Publicznych. Procedury FIDIC jasno określają warunki zawarcia kontraktu oraz jego realizacji, postępując rzetelnie zgodnie z tymi wytycznymi Pani Inżynier jest w stanie uniknąć wielu nieporozumień oraz niejasności. Zachęcam ambitne Panie Inżynier (Panów Inżynierów również :)), którym marzy się praca przy realizacji dużych przedsięwzięć budowlanych, do lektury wydawnictw FIDICa, który być może stanie się w przyszłości podstawą ich pracy.

3 thoughts on “FIDIC…
  • notka super, wiec wielkie dzieki za jej zamieszczenie. Musze wiecej na ten temat poczytac, mam nadzieje, ze bede mogl to zrobic wlasnie tu. Czekam na kolejne wpisy i zycze milej nad nimi pracy.

  • Rudolfina pisze:

    Temat może jest bardzo znany, ale ten wpis, co rzadkie, jest zdecydowanie zastanawiający i ciekawy. Gratuluję zręczności formułowania myśli. Informacje, naturalnie, bardzo potrzebne.

  • Naum pisze:

    Bardzo ciekawy wpis! Poruszone zagadnienie zawsze mnie interesowało i cieszy mnie, że nareszcie znalazłem dokładną informację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *