kobieca strona budownictwa…

Technologie

Czy kompozyt może zastąpić drewno?

Jakiś czas temu miałam okazję przypatrzeć się z bliska nowoczesnym kompozytom drewna, które do złudzenia (chociaż w sumie byłam bez okularów :)) przypominały prawdziwe drewno. Kompozyt drewna jest to mieszanka (ok.60% w zależności od producenta) drewna egzotycznego, mączki drewnianej oraz włókien bambusowych połączonych ze sobą polietylenem o dużej gęstości przy zastosowaniu dodatków żywic oraz stabilizatorów. Kompozyt drewna zastosowany jako pokrycie tarasu lub elewacji dzięki swoim wyjątkowym właściwością jest trwalszy, bardziej odporny na warunki atmosferyczne, nie wymaga żmudnej pielęgnacji w przeciwieństwie do wyrobów drewnianych i wykazuje wysoką ognioodporność. Producenci kompozytów drewna prześcigają się w swoich ofertach i dają na swoje materiały wieloletnią gwarancję (nawet 25 lat). Poniżej parę zdjęć realizacji elementów elewacji, tarasów oraz dojść wykonanych przy użyciu kompozytów drewna.

Skoro więc jest to taki świetny materiał, dlaczego nie jestem do niego do końca przekonana? Przecież wymienione wyżej cechy świadczą tylko o jego wyższości nad drewnem! Kiedy jednak zaczęłam bardziej zagłębiać się w ten temat zrozumiałam, że nawet najlepszy kompozyt drewna nie jest w stanie zastąpić prawdziwego drewna 🙁 Prawdziwe drewno dzięki swojej nieregularności doskonale komponuje się w klasycznych jak i nowoczesnych aranżacjach. Ponieważ stosując drewno na zewnątrz narażamy je na niekorzystne i nieprzewidywalne warunki atmosferyczne najlepiej wybierać bezkonkurencyjne pod każdym względem drewno egzotyczne (m. in. badi, cumaru, massaranbuda, bangkirai), jeśli zadbamy o jego dobrą impregnację i będziemy je regularnie oleić (w zależności od gatunku) uzyskamy naprawdę przepiękny efekt…chyba dużo lepszy niż przy zastosowaniu kompozytu. Jestem ciekawa, co o tym sądzicie. Osobiście jestem w trakcie rozważań nad sposobem zmiany okładziny tarasu rodziców, więc otwarta jestem na wszystkie sugestie 🙂 Na koniec parę zdjęć realizacji przy zastosowaniu drewna 🙂

4 thoughts on “Czy kompozyt może zastąpić drewno?
 • Pikolean pisze:

  Relewantny wpis z licznymi dodatkami. Przydał mi się. Dodawajcie kolejną zawartość. Pozdrawiam waszą stronę na wieki. ;-D Wszędobylski Internauta.

 • zarabiam pisze:

  Ciekawe informacje, ciekawy styl, ciekawe spojrzenie na temat. Dziekuje za zamieszczenie w notce wszystkich waznych informacji, czyta sie ja bardzo dobrze, gratulacje. Jak dla mnie, za notke i calego bloga, 10/10!

 • Grzes pisze:

  Naprawdę frapujący artykuł! Poruszone zagadnienie długo mnie zastanawiało, dlatego cieszy mnie, że nareszcie odnalazłem dokładną odpowiedź.

 • Anita pisze:

  Bardzo fajny artykuł! Poruszone zagadnienie zawsze mnie zastanawiało i cieszę się, że w końcu udało mi się znaleźć dokładną odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *