kobieca strona budownictwa…

Plac budowy

Do startu gotowe…START!

Kiedy pierwszy raz miałam możliwość wejścia na plac budowy (budowa drogi ekspresowej S-3) nie miałam zielonego pojęcia o budownictwie. Pracowałam wtedy w charakterze tłumacza i nie przypuszczałam nawet przez chwilę, że moja droga zawodowa zboczy w tym kierunku. Nie mniej jednak plac budowy, zwłaszcza dużego kontraktu robi ogromne wrażenie i gdyby tylko każda przyszła Pani Inżynier miała możliwość w toku swoich studiów obserwacji pracy na takim placu, odkryłaby w sobie niesamowitą pasję do budowania i realizowania się w zawodzie Inżyniera Budownictwa bezpośrednio w Wykonawstwie.
Aby jednak rozpocząć jakiekolwiek prace na placu budowy potrzebne jest Pani Inżynier dokładne jego przygotowanie. Po oficjalnym przekazaniu placu budowy przez Inwestora następuje szereg ściśle określonych czynności, których powodzenie będzie zależeć w dużej mierze od zdolności organizacyjnych Pani Inżynier i im szybciej upora się ona z nimi, tym szybciej i poprawniej rozpocznie się proces budowlany, którego powodzenie i dotrzymanie terminów realizacji jest głównym celem Pani Inżynier, a ponieważ zdolna z niej bestia, nie wątpię, ze sobie z tym poradzi!
W fazie przygotowania po ogrodzeniu placu budowy Pani Inżynier będzie realizować założenia projektu zagospodarowania placu budowy, który to z zawczasu sobie zaplanowała. Ważne, aby plan ten przewidywał rozmieszczenie dróg dojazdowych dla sprzętu oraz dojść dla pracowników, składowisk materiałów budowlanych oraz obiektów socjalnych, tak aby nie kłóciło się to z realizacją kolejnych etapów budowy. Pani Inżynier nie może też zapomnieć o oznakowaniu miejsc szczególnie niebezpiecznych, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu przebywających tam ludzi, w oparciu o informację BiOZ tworzy i realizuje projekt BiOZ (Bezpieczeństwo i Ochrona Zdrowia). Aby budowa mogła poprawnie funkcjonować potrzebuje doprowadzenia również wody oraz prądu, na potrzeby realizacji prac oraz umieszczenia punktowego oświetlenia, gdyż jak wiadomo, mimo iż słońce zachodzi budowa nadal pracuje :)
Nie każdy plac budowy można ogrodzić, np. prace nad brzegiem morza. W tym wypadku należy zadbać szczególnie o oznakowanie tego placu budowy i zminimalizowanie możliwości wkraczania na ten teren osób postronnych. Jak wiadomo za wszystko, co dzieje się w obrębie placu budowy odpowiedzialna jest Pani Kierownik lub Pan Kierownik budowy i ze względów bezpieczeństwa musi uczulać swoich pracowników na przestrzeganie zasad BHP oraz respektowania jego zarządzeń.
Z biegiem lat na pewno Pani Inżynier zdobędzie odpowiednie doświadczenie, aby zarządzać procesem budowlanym, ale już teraz musi sobie uświadomić spoczywającą na niej odpowiedzialność. Przede wszystkim nie panikować :) i stanowczo realizować kompetentnie wytyczone cele. Zawsze może podeprzeć się fachową literaturą, albo zasięgnąć informacji u starszych Koleżanek lub Kolegów Inżynierów, „Pomożecie? Pomożemy!”

4 thoughts on “Do startu gotowe…START!
  • M. Sosnowski pisze:

    Jestem pozytywnie zaskoczony i cieszę się, że jako jeden z pierwszych mogę zobaczyć efekty Twojej pomysłowości:) Widać, (w odróżnieniu co do mojej osoby) że nie masz problemów z przelewaniem myśli na papier, co w przypadku przyszłej Pani inżynier jest bardzo dobrym znakiem:) Czekam na kolejne Twoje posty w których nie zawsze będę Ci pochlebiać :P ,
    Powodzenia w dalszym prowadzeniu strony :)

  • Ester Besa pisze:

    Podoba mi sie w ten wpis!

  • Jestem pewna, ze jeszcze wiele razy odwiedze tego stronaa, bo znajduje sie na nim, z tego, co zdazylam zauwazyc, wiele ciekawych wpisow. Dziekuje za czas, jaki autor musial poswiecic na napisanie i dodanie tych wartosciowych tekstow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>