kobieca strona budownictwa…

Technologie

Panel słoneczny na wielką skalę…

Na niebie coraz częściej słońce w pełnej okazałości. Jego promieniowanie dostarcza nam energii do życia i wywołuje uśmiech na twarzy :) Jednak energia płynąca z promieniowania słonecznego to również „zielona energia”, która poprzez ogniwa fotowoltaiczne zamieniana jest na energię elektryczną lub poprzez konwersję fototermiczną na energię cieplną. Myślę, że temat ten jest większości z Was bardzo dobrze znany. Proste kolektory słoneczne służące do dostarczenia ciepła stają się z każdym rokiem coraz bardziej popularne i powoli wtapiają się w architekturę nowoczesnego budownictwa, ale i nie tylko. Własny kolektor słoneczny pozwala nam na pewnego rodzaju niezależność, nawet przy założeniu, że oprócz niego jesteśmy zmuszeni ogrzewać się również pewną ilością energii z innego źródła. To samo tyczy się energii elektrycznej pozyskiwanej dzięki modułom fotowoltaicznym, które tak samo, jak kolektory słoneczne mogą się stać naszym dodatkowym źródłem prądu elektrycznego.
To na co chciałam zwrócić Waszą uwagę tym razem tyczy się projektów na trochę większą skalę. Kiedy w Polsce trwa debata na temat elektrowni atomowej, ja przypatruję się elektrownią słonecznym :)

Do naszej planety dociera średnio 180 W/m2. Biorąc pod uwagę, że promienie słoneczne nie rozprzestrzeniają się równomiernie, można wyodrębnić miejsca w których pozyskiwana moc może sięgnąć nawet 1000 W/m2 (tereny przyrównikowe).
Jedna z największych elektrowni słonecznych w Europie znajduje się pod Sewillą. Planeta Solar 20 to nowoczesna elektrownia wieżowa. Dla Was myślę interesującym może okazać się fakt, że projektantami elementu wieżowej elektrowni byli polscy inżynierowie z Gliwic! Hiszpanie mogę poszczycić się również najnowocześniejszą elektrownia słoneczną Gemasolar (zdjęcie powyżej) w miejscowości Fuentes de Andalucía, która jest pierwszą na świecie elektrownią działającą przez całą dobę, gdyż podczas dnia magazynuje część energii w potężnych bateriach. Wieża elektrowni podgrzewana jest przez 2493 lustra i wytwarza 20MW energii, co pozwala zaopatrzyć w energię 25 tys. domów, a w przyszłości ma się jeszcze bardziej rozwijać.
Polecam obejrzeć film o działaniu elektrowni Gemasolar w Hiszpanii :)

Niedawno Japończycy zamknęli swoją ostatnią elektrownię atomową. Będąc uzależnionymi od tej energii od 40 lat pilnie przypatruję się ich planom. Jak teraz będą pozyskiwać energię? W planach mają elektrownie słoneczną :) Ich największa elektrownia słoneczna, a zarazem największa na świecie ma powstać w Zatoce Kagoshima i wytwarzać 70MW! Jej konstrukcja ma pokrywać 1,27 mln metrów2 :) (Zdjęcie na dole)

Jestem ciekawa waszego zdania, co myślicie o takich projektach? Czy mają one szansę powodzenia? Czy oprócz tego, że zachwycają technologią i nowoczesnością będą się dalej rozwijać?

3 thoughts on “Panel słoneczny na wielką skalę…
  • Michał pisze:

    Nigdy nie zaprzątałem sobie głowy tego typu projektami za granicą, bo u nas z racji innego klimatu i pogody się raczej nie pojawią.

    Moim zdaniem rozwiązaniem są małe systemy tego typu, czyli kilka paneli na dachu stodoły lub domu, przyłączone do sieci niskiego napięcia. Im krótsza droga od źródła do gniazdka (ten prąd pewnie byłby zużywany u sąsiada), tym mniejsze straty i tym lepiej.

  • notka bardzo mi sie podoba. Wspomnialam juz o tym swietnym blogu moim przyjaciolom, ktorzy tez interesuja sie tematem. Mysle, ze bedziemy mieli duzo nowych rzeczy do obgadania. Dzieki wielkie!

  • blog bardzo mi sie podoba, dawno nie czytalam tak ciekawych i przydatnych notek. Mam nadzieje, ze znajde tu, w przyszlosci, jeszcze wiecej interesujacych informacji. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>